Biedny mężczyzna, z bardzo dużymi pieniędzmi – Arystoteles Onasis

onasis1

Arystoteles Onasis twierdził, że „bogaty mężczyzna jest często tylko biednym mężczyzną, z bardzo dużymi pieniędzmi”. Dziś jego nazwisko nie jest tak dobrze rozpoznawane jak innych multimilionerów, ale przed laty to losy właśnie jego rodziny wzbudzały emocje na całym świecie.

[text-blocks id=”single-post-ad” plain=1]

onasis3W 1922 w czasie wojny grecko-tureckiej miasto Izmir, w którym mieszkał zdobyli Turcy i jego rodzina straciła cały dobytek. Młody Arystoteles swoją karierę biznesową zaczynał od wyemigrowania do Buenos Aires. Kiedy w wieku 17 lat opuścił swój rodzinny kraj, miał przy sobie tylko starą walizkę i 60 dolarów. To tam rozpoczął budowanie kariery na sprzedaży papierosów z importowanego tytoniu. Niektóre źródła donoszą, że milioner miał problemy z prawem i zajmował się także przemytem narkotyków.

Pierwszy zarobiony milion zainwestował w statki. Następnie rozpoczął karierę armatora i ożenił się z Athinią Livanos. Sukcesywnie powiększał swoją flotę i prowadził interesy wraz z teściem, który także był właścicielem floty statków.

Największe dochody czerpał z nielegalnych polowań na wieloryby, a gdy musiał zaprzestać tego procederu ze względów politycznych, dostał ogromne, liczone w milionach funtów odszkodowanie, ponieważ ubezpieczył się na taką ewentualność w londyńskim banku Lloyd’s. W 1957 zaczął zarządzać kampanią lotniczą.

W 1959 rozpoczął się jego romans z Marią Callas, co doprowadziło do rozpadu małżeństwa już rok później. Uszczupliło to nieco majątek Onasisa.

onasis4

Najbogatszy człowiek świata

Onasis w roku 1968 ożenił się ponownie z Jackie Kennedy. Według źródeł, był wtedy najbogatszym człowiekiem świata. Ślub odbył się na jachcie Onasisa Christine. Ten związek nie był szczęśliwy, a milioner zaczął obwiniać za wszystkie nieszczęścia „klątwę Kennedych”. Dotyczyło to na przykład problemów psychicznych córki.

onasis2Oczkiem w głowie biznesmena był jego syn, który tragicznie zginął w 1973 roku. Pierwsza żona Onasisa zmarła z powodu przedawkowania leków, a on sam odszedł z tego świata w wieku 69 lat. Połowę majątku szacowanego na miliard dolarów przepisał córce Christine, natomiast druga połowa miała zostać przelana na konto fundacji nazwanej imieniem jego syna.

Plan Onasisa nie powiódł się, gdyż Jaqueline Kennedy wywalczyła na drodze sądowej spadek w wysokości „zaledwie” 26 milionów dolarów. W 1988 roku zmarła córka Christina.

Onasis to jeden z największych biznesmenów, jacy żyli na ziemi. Jego historia jest pełna bólu – dotknęła go śmierć syna i choroba ukochanej córki. Był człowiekiem niezwykle inteligentnym i nie bał się ryzyka.

Książki poświęcone przedsiębiorcy

Francois Forestier; Arystoteles Onassis – człowiek, który chciał mieć wszystko

Poznaj zasady sukcesu przedsiębiorcy

zasady