Ekscentryczny miliarder – Richard Branson
Jest 6:00 rano. Rok 1998. Nowy Jork. Z pobliskiego hangaru wyjeżdża wysłużony w boju podczas II wojny światowej potężny czołg Sherman. Parę godzin później olbrzymia, ponad trzydziestu tonowa maszyna sunie już nowojorską Piątą Aleją. Z góry, z otwartego włazu spogląda na zdziwionych gapiów ubrany w wojskową kurtkę anglik. Na piersi ma czerwone logo Virgin, a na głowie bujne blond włosy, to Richard Branson, ekscentryczny miliarder. Czołg najeżdża na mur wzniesiony z puszek Coca-Coli. Puszki strzelają i wybuchają pod masywnymi gąsienicami ogromnej maszyny. Są ich setki, jeśli nie tysiące. Czołg zatrzymuje się na Time Square, jednym z najbardziej ruchliwych miejsc na ziemi określanym często mianem „Skrzyżowania Świata”. Ludzie zbierają się i patrzą z niedowierzaniem na budzące respekt pancerne monstrum nie umiejąc pojąć co się dzieje. Branson chowa się w środku i zamyka właz. Lufa czołgu powoli zaczyna obracać się w prawą stronę. Miliarder najwidoczniej w coś celuje. Musi pokazać, że naprawdę che wytoczyć wojnę gigantycznemu koncernowi z Atlanty, który swoim napojem podbił świat. Do tej pory ludzie snuli domysły, ale nikt nie brał jego słów na poważnie. Dlatego Branson postanowił, że jasno przedstawi swoje zamiary, bo jest gotowy na wojnę z gigantem przemysłu napojów bezalkoholowych na jego podwórku. Wycelował działo w ogromną reklamę Coca Coli i pociągnął za spust.
[text-blocks id=”single-post-ad” plain=1]
Richard Charles Nicholas Branson urodził się 18 lipca 1950 w Blackheath w Londynie. Jest brytyjskim przedsiębiorcą i miliarderem. Stworzył ponad 400 firm Virgin Group, których najlepszą reklamą jest on sam. Poniżej przedstawiamy jego historię.
Richard miał zostać prawnikiem – na to wskazywały tradycje rodzinny Bransonów. Jednak najstarszy syn londyńskiego adwokata okazał się być czarną owcą – a przynajmniej na to wskazywała wówczas jego postawa. Miał własną wizję życia, przepełnionego pasją tworzenia i kontaktów z ludźmi. Pieniądze? Wciąż nazywa je jedynie środkiem do realizacji celów, a obserwując jego poczynania nie trudno w to uwierzyć.
Takie właśnie podejście sprawiło, że mając zaledwie szesnaście lat, rzucił szkołę, by stworzyć prekursorską gazetę „Student”. Dyrektor szkoły stwierdził wówczas, że Branson skończy albo jako kryminalista, albo jako milioner. W wieku dwudziestu lat, gdy większość rówieśników skupiała się na studiach bądź imprezowaniu, Richard wraz z grupą kolegów otworzył swój pierwszy sklep muzyczny. Brak solidnych środków na inwestycje okazał się mieć więcej zalet niż wad. Sklep Virgin zajmował się początkowo jedynie sprzedażą wysyłkową, co pozwoliło ciąć koszty, a klientom oferować znacznie niższe ceny niż u stacjonarnej konkurencji. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i już po zaledwie dwóch latach Richard Brandson był w posiadaniu środków na założenie własnej wytwórni płytowej, studia nagrań oraz butiku muzycznego!
Wydał kilka najbardziej znaczących albumów w historii muzyki, takich wykonawców jak Sex Pistols, Janet Jackson czy Rolling Stones. Po takich spektakularnych sukcesach, niejednemu małolatowi woda sodowa uderzyłaby do głowy, jednak Richard był inny – ambitny, ale i pokorny, skupiony na swojej pasji i kolejnych celach. Łatwość, z jaką zjednywał sobie ludzi i nadzieje, które on sam w nich pokładał procentowały w zawrotnym tempie. Albumy artystów, którym tylko Virgin Records chciało dać szansę rozchodziły się w nakładach po 5 mln egzemplarzy! Na konto wytwórni wpływały kolejne miliony funtów, jednak Richard nie zamierzał prowadzić spokojnego życia bogacza.
W roku 1984 Brandson założył linie lotnicze Virgin Atalntic Airways. Inwestycja zwróciła się i zaczęła przynosić dochody już w pierwszym roku! Do 1992 r. wydawało się, że każdy biznes, który zostanie opatrzony logo Virgin zamienia się w złoto, niestety wtedy nastąpił kryzys w branży lotniczej. Richard podjął ciężką decyzję o odsprzedaniu swojego pierworodnego, czyli Virgin Records. Za uzyskane w ten sposób 500 mln funtów postawił na nogi VA Airlines, a po odrobieniu start powrócił do przemysłu fonograficznego, jako V2 Records.
“Gdy już zdecydowałeś aby coś zrobić, nigdy tego nie żałuj, nie oglądaj się za siebie. Czasami wygrywamy, innym razem przegrywamy. Ciesz się ze zwycięstw i nie miej żalu jeśli przegrasz. Przeszłości i tak nie zmienisz, ale możesz się z niej uczyć.”
Dzięki takiemu podejściu do życia Brandson jest dziś w posiadaniu majątku o wartości 5 mld dolarów! Imperium Virgin to również biuro podróży, wirtualny operator sieci komórkowej, instytucje finansową i zespół Formuły 1. Richard Brandson chce sięgnąć gwiazd – Virgin Galaxy, ma w przyszłości oferować turystyczne loty w kosmos. Virgin Oceanic pracuje nad niedostępną dotąd możliwością poznania dna oceanów. Branson ponosił też porażki. Pomimo agresywnej kampanii z czołgiem, którym zaatakował Coca-Colę, jego Virgin Cola okazała się klapą i obecnie ciężko ją dostać poza UK i liniami lotniczymi Virgim. Drugą wielką klęską okazał się odtwarzacz mp3 Virgin Pulse „ Ale proszę: bądźmy sprawiedliwi co do Virgin Pulse. To nie była jakaś tam zwykła konkurencja – to był iPod. Niby skąd miałem wiedzieć” – śmieje się Branson, seryjny przedsiębiorca.
Richard Brandson to również autor dwóch bestsellerów i wyjątkowo hojny działacz charytatywny. Brak wykształcenia z pewnością rekompensuje mu honorowy tytuł doktorski na Uniwersytecie w Loughborough i nieprawdopodobna satysfakcja zawodowa i osobista.
Książki poświęcone przedsiębiorcy
Richard Branson; Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu
Richard Branson; Zaryzykuj – zrób to!
Poznaj zasady sukcesu przedsiębiorcy