Bajkowy biznes Walta Disneya

dis6

Gdyby nie on, być może nigdy nie poznalibyśmy kultowych postaci filmów animowanych – Kaczora Donalda, Myszki Miki czy Psa Pluto. Walt Disney to wybitny amerykański producent filmów, reżyser, scenarzysta, animator, przedsiębiorca – wizjoner, który jednak w życiu prywatnym pozostał nieszczęśliwy.

Jak to się zaczęło?

dis5Walt Disney, a właściwie Walter Elias Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago. Zmarł w wieku 65 lat 15 grudnia 1966 roku w Los Angeles. Jego życie przypadło na dwie wojny światowe, w których brał aktywny udział. W wieku zaledwie 13 lat zaciągnął się do wojska i walczył w I wojnie światowej. Wkrótce jednak uznał, że kariera wojskowego nie jest mu pisana. Wrócił do domu i wygrał stypendium w Kansas City Art Institute, gdzie zawiązał przyjaźń z animatorem Ubem Inwerksem. Już w latach 20-stych nastoletni Walt zrealizował z przyjacielem serię animowanych krótkometrażowych filmów, które można było zobaczyć w sieci kin Newmana.

W 1923 roku po porażce swej pierwszej firmy, Disney wraz z Inwerksem udali się do Hollywood, gdzie rozpoczęli pracę nad serią „Alice Comedies”. Była to historia dziewczynki podróżującej do świata animków, która podbiła serca widzów. Całość produkcji sfinansowali Margaret Winkler i Roy Disney, brat Walta. Od tego czasu, yamaha r6 fairings,aż do śmierci bracia współpracowali na polu biznesowym. Niestety, podczas prac nad Królikiem Oswaldem, Walt Disney odkrył, że Winkler okradła go ze wszelkich praw autorskich. Był to jednak przykry początek jego wielkiej kariery i drogi ku bogactwu.

Krótka historia Myszki Miki

dis4Jedna z bodajże najsławniejszych postaci animowanych, stworzona przez Disneya, to oczywiście Myszka Miki. Powstała ona podczas podróży Walta do domu rodzinnego pociągiem. W efekcie ciężkiej pracy Walta, jego żony Lilly, szwagierki Edny i Uba Inwerksa, Disneyowska myszka odniosła globalny sukces. Głosu myszce w trzeciej serii jej przygód „Steamboat Willie” z 1928 roku udzielił sam Walt.

Kariera w animacji potoczyła się bardzo szybko. Disney stał się pionierem w zakresie tworzenia filmów animowanych w kolorze, za co dostał pierwszego Oscara za animację. 2017 yamaha r6 fairings,W 1934 roku rozpoczął on pracę nad pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Znów trafił w przysłowiową dziesiątkę, a na jego konto zaczęły wpływać kolejne pieniądze. Od tego czasu, nie rezygnując z filmów krótkometrażowych, Walt Disney stworzył filmy animowane:

  • Pinokio – 1940 rok,
  • Dumbo – 1941 rok,
  • Bambi – 1942 rok.

Walt Disney odznaczał się olbrzymią intuicją do dokonywania trafnych wyborów w swojej karierze zawodowej. Powrócił on do tworzenia długometrażowych filmów animowanych dopiero na początku lat 50-tych, aby jeszcze bardziej zaskoczyć widzów i umocnić swoją pozycję lidera w tej branży. Nakręcono wówczas:

  • „Kopciuszka”,
  • „Alicję w Krainie Czarów”,
  • „Piotrusia Pana”,
  • „Śpiącą królewnę”,
  • „101 dalmatyńczyków”,
  • „Zakochany kundel”.

W tym samym czasie Walt Disney rozwijał działalność w produkcji filmów fabularnych. Nakręcił „Wyspę skarbów” czy „Zorro”.

[text-blocks id=”single-post-ad” plain=1]

Park zabaw dla całej rodziny i koniec legendy

dis7W 1955 roku, oddalając się nieco od podstawowej dziedziny swojej działalności, Walt Disney otworzył park tematyczny Disneyland w południowej Kalifornii. Był pierwszym i jedynym producentem telewizyjnym. Stworzył programy: „Disneyland” czy „Mickey Mouse Club”. W planach Disney miał ponadto stworzenie musicalu „Mary Poppins” i otwarcie na Florydzie bliźniaczego parku rozrywki – drugiego Disneylandu. Niestety, w 1965 roku u Walta wykryto raka płuc. W rok po postawieniu diagnozy wielki twórca, miliarder, który wpłynął w ogromny sposób na świat filmów animowanych zmarł. Jego plany dotyczące rozwoju korporacji Disneya zrealizował jego brat Roy Disney.

Wytwórnia Walta Disneya znana jest na całym świecie. To imperium rozrywkowe, które nawet po pół wieku od śmierci twórcy jest warte wiele miliardów dolarów. fairingskitshop.com,The Walt Disney Company przynosi obecnie ponad 3 mld dolarów zysku rocznie.

Jaki był Walt?

Walt Disney jest uosobieniem „American Dream”, marzenia o tym, że każdy, bez względu na pochodzenie i początkowy stan majątkowy, może zrobić ogromną karierę, wierząc we własne siły i realizując plany. Niestety, jego prywatne życie nie było usłane różami. Nienawidził ojca za jego tyranię w domu, a sam w wytwórni wobec pracowników zachowywał się tak samo. Narzucał mordercze tempo pracy rysownikom i całej ekipie, ale dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie powstały liczne Oscarowe realizacje. Jego życie rodzinne było pasmem porażek, po 8 latach małżeństwa jego żona poroniła pierwsze dziecko. Po wyjeździe na Karaiby małżonkowie w końcu doczekali się jedynej córki – Diane Marie Disney, urodzonej 18 grudnia 1933 roku. Później adoptowali jeszcze dziewczynkę o imieniu Sharon Mae.