Gotówka traci przez inflacje ponad 30% rocznie. 2022 to rok złota? Ray Dalio po Polsku. SUPER INWESTOR.

To jest pytanie. Mieliśmy Dejwida Tepera, który pisał do nas w piątek I sugerował że właśnie teraz trzeba wchodzić na rynek do pełna. Na maksa. I pytanie brzmi, czy jeśli wszyscy wskoczą do tego pociągu I załadują się pod korek czy wtedy nie pojawią się problemy. Moim zdaniem to bardzo prawdopodobne. Pytanie również brzmi w co wskakujesz i z czego wyskakujesz. I podstawowym problemem jest że nie możesz wskoczyć w gotówkę. Gotówka to śmieci. Dobra? Gotówka jest rzeczą, którą rząd będzie drukował na potęgę. Gotówka nie jest dobrym rozwiązaniem. — więc co Ty byś zrobił? Co musisz zrobić to mieć dobrze zdywersyfikowane portfolio. Po pierwsze, musisz mieć inwestycje globalne, dobrze zbalansowane.

Myślę, już wiem jak będą wyglądały nagłówki,  w każdym razie myślę, że musisz mieć pewną ilość złota w swoim portfolio. Aby mieć coś naprawdę odpornego. Mieliśmy trzy systemy monetarne.  Pierwszy był za stary czasów, miał wartość wewnętrzną powiązaną ze złotem. Potem wymyślili banki, a nawet banki centralne. Czym one się zajmują? One tworzą certyfikaty, które  mają pokrywać  pieniądze w banku. Ale generowaliśmy dużo więcej certyfikatów, niż bank miał pieniędzy na depozytach. I potem, to jest system naczyń powiązanych. Więc to zrobiliśmy, psując ten system w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym pierwszym roku. Potem mieliśmy system oparty o pieniądz fiducjarny. Co oznacza, że możesz drukować dowolną ilość pieniędzy jaką tylko chcesz i to robią rządy. Jesteśmy teraz w momencie cyklu. Patrząc szerzej. Gdy pomyślisz o tym, deprecjacja wartości pieniądza przez jego dodruk, myślę że przez następne kilka lat to będzie największy problem.

jeśli zamierzasz kupić złoto, kupisz też bitcoina? nie. pieniądz ma spełniać dwie role. Ma być środkiem wymiany i ma przechowywać wartość. A Bitcoin nie jest skuteczny w żadnej z tych ról.

a jako środek przechowywania wartości? Nie, bo po pierwsze, jest zbyt zmienny. Z powodu zmienności, nie jest środkiem przechowywania wartości. Pewnego dnia, powiedziałbym że Libra, albo coś innego z bardziej stabilną wartością ma więcej potencjału. Ale również, kto będzie kupował? Banki centralne i inne grubasy. Gdzie będą trzymali swoje rezerwy? Co było sprawdzone i skuteczne. Będą trzymali elektronicznego bitcoina? Nie, będą trzymali złoto. To jest rezerwa walutowa, i była rezerwą walutową przez tysiąc lat. Wiem, że będzie nagłówek o złocie. Chcę podkreślić , że należy mieć jakaś część majątku w złocie, aby się zdywersyfikować. Okej? I to jest rada jaką mogę dać. Wiem że wyjdę stąd jako ten napalony na złoto, ale nie do końca tak jest.  

właściwie myślałam, że gotówka to śmieci to twój nagłówek.   bo tak jest, gotówka to śmieci.   — ale Ray, nie myślałeś, że przez tyle lat zerowych stóp procentowych i luzowania ilościowego, mogłeś realizować tą strategię cały czas, co robiłeś. Może brakowało popytu w sektorze prywatnym po ostatnim kryzysie, który to wszystko zaabsorbował,  ale wracając do naszej dyskusji, zaryzykuję że zabrzmi to jakbym zbyt wiele razy wywoływał wilka z lasu, nie mówię że ty to zrobiłeś. Wszyscy wiemy, że to koniec kupowania obligacji, przez ostatnie 10 lat były nieopłacalne. A Ty teraz mówisz że czas działać?   Myślę zupełnie inaczej. Powiedziałbym, że gdy mierzymy się z ujemnymi stopami procentowymi — które już mamy od lat wiemy jak długo to trwało. Okej? Weźmy pod uwagę każdy kraj. I przypomnijmy sobie gdzie byliśmy w grudniu, zaczęliśmy politykę luzowania. Teraz idziemy grubo w tym kierunku. Pytanie które każdy z nas powinien sobie zadać nie brzmi czy jest za wcześnie czy też nie. Pytanie dla każdego z nas brzmi, czy gdy masz te obligacje, i masz ujemne stopy procentowe to jak długo możesz to ciągnąć? Jak będzie wyglądało kolejny 5 lat? Kolejne 5 lat będzie bardzo podobne, ale z jeszcze większym deficytem. A większy deficyt oznacza sprzedaż większej ilości obligacji. Komu sprzedasz te obligacje? Inflacja w polsce a oszczędności polaków, Inwestowanie w akcje.