John Pierpont Morgan – genialny bankier, który uratował państwo
Nazwa J.P. Morgan jest doskonale znana w świecie finansów. To największy holding finansowy, z aktywami ponad 2,5 bln dolarów amerykańskich, działający w ponad 50 krajach. Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego bankiera – geniusza inwestowania – Johna Pierponta Morgana. Kim był i jak doszedł do pozycji miliardera?
Początki kariery
John Pierpont Morgan urodził się 17 kwietnia 1837 roku w Stanach Zjednoczonych, w Hartford w Connecticut. Był to niewyróżniający się chłopiec, który po ukończeniu edukacji w 1857 roku rozpoczął pracę u swojego ojca, w londyńskiej filii firmy finansowej. Rok później przeniósł się do Nowego Jorku. Dzięki łapówce rzędu 300 dolarów młody John nie został wcielony do wojska w czasie wojny secesyjnej. Mógł kontynuować karierę zawodową i w 1871 roku, w wieku 34 lat założył razem z Anthonym Josephem Drexelem swój pierwszy bank – Bank Drexel, Morgan & Co. Od 1895 roku bank przyjął nazwę J. P. Morgan & Co.
[text-blocks id=”single-post-ad” plain=1]
Trafione inwestycje i cudem unikniona katastrofa na Tytanicu
Bankowość nie była jedyną dziedziną, jaką interesował się Morgan. Miał zmysł do inwestowania. Jego pierwszą, poważną inwestycją było przejęcie zrujnowanych linii kolejowych. W 1901 roku założył trust United States Steel Corporation w branży stalowej, który stał się na początku XX wieku największą spółką akcyjną w skali światowej. Sprzedając mocno drożejące papiery wartościowe spółki, Morgan pomnożył swój majątek. Mógł dzięki niemu realizować kolejne inwestycje – w 1902 roku nabył angielskie linie żaglowców International Marcantile Marine Company, do których należały White Star Line, ze statkami klasy Olympic na czele. John Pierpont Morgan powinien znaleźć się na pokładzie Titanica, ponieważ był prezesem zarządu IMMC Morgan, ale choroba zatrzymała go na suchym lądzie.
Po statkach Morgan zaczął inwestować w powstający w Stanach Zjednoczonych przemysł samochodowy. W 1903 roku wniósł 2/3 kapitału do spółki Briscon Motor Corporation, która dała podstawę do stworzenia Chrysler Corporation. Do samej śmierci John Pierpont Morgan pomnażał posiadany majątek i inwestował w sektor kolejowy, bankowy, żeglugę, komunikację i przemysł elektryczny.
J.P. Morgan i sprawa państwowa
Dzięki swojemu ogromnemu majątkowi J.P. Morgan był człowiekiem poważanym. Mógł wpływać na sprawy Stanów Zjednoczonych i korzystał z tej możliwości wielokrotnie. W 1895 roku zakupił znaczną ilość obligacji skarbowych, ratując Stany przed koniecznością ogłoszenia bankructwa.
Kryzys z 1907 był jeszcze gorszy. Kupno akcji za pożyczone pieniądze, spekulacje na masową skale i krótka sprzedaż doprowadziły do tego, że w obrocie nie było już żadnych wolnych środków. Wtedy też wielkie trusty i banki były zmuszone do zażądania od spekulantów ich pożyczek. Ci jednak nie mogli ich zwrócić bo cały majątek mieli w akcjach, które z kolei były warte ułamek tego, co za nie zapłacili. Nie było wtedy żadnego banku centralnego, który mógłby wypuścić na rynek dodatkowe środki i zaradzić kryzysowi w podaży pieniądza. Rząd Roosevelta zwrócił się więc po pomoc do najpotężniejszego człowieka w USA, J.P. Morgana. Skupując obligacje trustów i udzielając pożyczek bankier przywrócił płynność rynkom i zażegnał kryzys. Stał się bohaterem i oczywiście słono na tym zarobił.
Morgan zdominował branżę kolejową na Wschodzie i branżę stalową, tworząc w 1901 roku United States Steel Corporation. Poza tym, był miłośnikiem i kolekcjonerem sztuki. Przekazał swoją kolekcję dzieł do Metropolitan Museum of Art. Ze swojego domu zrobił zaś wielką bibliotekę. Zafundował Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej największy oszlifowany szafir – Gwiazdę Infii o masie 563.32 karatów. W chwili śmierci, 31 marca 1913 roku w Rzymie, zyskał miano mistrza finansów.