Lekcje biznesu od założyciela IKEI
Podczas gdy jego nazwisko jest raczej nieznane, o firmie którą stworzył słyszał każdy. IKEA to największa sieć sklepów meblowych na świecie. Zatrudnia prawie 100 000 ludzi i obsługuje ponad 200 sklepów generując 10 miliardów dolarów przychodu.
Katalog IKEI jest zaraz po Biblii najbardziej rozpowszechnioną publikacją na świecie. Ingvar stawiał pierwsze skromne kroki w świecie biznesu w południowym, ubogim rejonie Szwecji już jako nastolatek. Jego niezwykły zmysł przedsiębiorcy pozwolił mu szybko stać się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, z majątkiem wartym 28 miliardów USD.
Budowa biznesu krok po kroku: IKEA staje się liderem w branży. „Mamy obowiązek się rozwijać,” powiedział Igvar. „Tym którzy nie mogą lub nie dołączą do nas należy współczuć.” – mówi założyciel IKEI.
[text-blocks id=”single-post-ad” plain=1]
Lekcja 1: Zwracaj uwagę na to czego potrzebuje klient
„Istnieją świątynie designu w miejscach takich jak Milan czy Bóg wie gdzie jeszcze – tam piękne, wysublimowane meble kosztują majątek” mówi założyciel IKEI. „Znaczna większość ludzi nie ma na koncie bankowym sześciocyfrowych kwot i nie mieszka w ogromnych apartamentach… właśnie dla takich ludzi stworzyłem IKEĘ. Dla wszystkich pragnących wygodnego domu, w którym się dobrze żyje. To potrzeba, która jest wspólna dla ludzi niezależnie od kraju, rasy czy religii.”
Lekcja 2: Najlepsze przywództwo to dawanie przykładu
„Jeśli jest coś takiego jak dobre przywództwo, jest to dawanie dobrego przykładu innym,” mówi Ingvar. „Muszę więc go dawać wszystkim pracownikom IKEA.”
Lekcja 3: Czas jest najcenniejszym aktywem przedsiębiorcy
Według Ingvara „czas jest Twoim najcenniejszym zasobem, możesz zrobić tak wiele w 10 minut. Jednak gdy te 10 minut przepadnie, stracisz je na zawsze.”
Lekcja 4: Błędy są konieczne w drodze na sam szczyt
„Tylko ci którzy śpią, nie popełniają żadnych błędów” mówi założyciel IKEI. „Znam niewiele osób które popełniły w życiu tyle błędów co ja.”
Lekcja 5: Zobowiązanie do sięgania poza swoje sklepy
W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć kogoś kto nie ma w domu czegoś z IKEI. Jest to firma znana i ceniona na całym świecie. Czego nie wiedzą jednak posiadacze tych mebli to fakt, że firma ta jest zaangażowana w wiele inicjatyw ekologicznych i społecznych, które sięgają daleko poza korporacyjne mury.
Droga Kamprada do sukcesu
„Co innego mógłbym robić w moim wieku?” pyta Ingvar. „Sadzić pomidory na działce za domem? Nie znam się na niczym prócz sprzedaży mebli. Jestem przykładem klasycznego, wyspecjalizowanego idioty.”
Ingvar Kamprad wydostał się z jednego z najbardziej odległych i ubogich zakątków Szwecji i wspiął się na sam szczyt. Gdy stworzył IKEĘ złamał wszystkie zasady handlu detalicznego.
Zobacz jak zaczynał Ingvar Kamprad