Phil Knight – 5 zasad sukcesu Nike

nike6

Oszałamiały sukces Phila Knight zapoczątkował szczęśliwy splot zdarzeń, jednak dziesiątki lat działalności firmy to już zasługa konkretnych działań. Phil początkowo kierował się tylko swoja intuicją, przez lata gromadząc bezcenne doświadczenie biznesowe. Firma NIKE zaczynała od butów dedykowanych biegaczom, dziś biegnie tak szybko, że konkurencja pomimo wytężonego wysiłku, nie jest w stanie jej dogonić.

„Nie można wiele wyjaśnić w 60 sekund, ale jeśli pokażesz Micheala Jordana już nie musisz. To takie proste.”

Firma NIKE do budowania swojej wielkości od 20 lat wykorzystuje wizerunki wielkich sportowców, którzy budzą powszechny szacunek, dzięki czemu są wiarygodni i godni naśladowania w oczach konsumentów. Niestety, to niezwykle skuteczne narzędzie jest poza zasięgiem przeciętnego przedsiębiorcy, niemniej jednak można wyciągnąć z tego pewną naukę – jeśli jesteśmy w stanie zdobyć opinię specjalisty związanego z naszą działalnością, to powinniśmy to zrobić i przedstawić ją naszym klientom. Nie koniecznie muszą to być od razu gwiazdy NBA.

nike5„Marka to coś, co ma jednoznaczną tożsamość wśród konsumentów, którą firma tworzy wysyłając jasne i spójne wiadomości przez cały rok, aż do osiągnięcia masy krytycznej marketingu.”

Spójność marki NIKE jest wręcz imponująca. Firma konsekwentnie tworzy marketingową otoczkę bazującą na miłości do sportu, a nie jak większość przedsiębiorstw na zachwalaniu produktu. Dzięki ciągłej obecności na wydarzeniach sportowych, współpracy z zawodnikami z różnych dyscyplin i hasłom motywacyjnym, Nike stało się nie tylko obuwiem sportowym, ale wręcz stylem życia. To lekcja, którą powinien dokładnie przeanalizować każdy przedsiębiorca.

[text-blocks id=”single-post-ad” plain=”1″]

nike4„Nike to firma zorientowana w marketingu, a jego najważniejszym narzędziem jest nasz produkt.”

Może się wydawać, że te słowa zaprzeczają wcześniejszemu twierdzeniu, jednak jeśli przyjrzymy się im bliżej, okaże się, że tak nie jest. Firma NIKE zaczynała praktycznie bez kapitału. Minęło kilkanaście lat, zanim Phil Knight zarobił dostatecznie dużo, by zaangażować w reklam gwiazdy sportu. Nie doszłoby do tego, gdyby produkt nie potrafił się sam obronić. Nawet najlepsza kampania świata nie pomoże, jeśli nie spełnimy oczekiwań klienta w kwestii jakości tego, co próbujemy mu sprzedać.

„Nie wygrywasz srebra, lecz tracisz złoto.”

To słynne hasło reklamowe zadebiutowało na Olimpiadzie w Atlancie, w roku 1996 i wzbudziło ogromne kontrowersje. Firmie zarzucono niszczenie ducha sportowej rywalizacji, jednak nie trudno jest zrozumieć takie podejście do tematu. Od lat Nike pozostawia w tyle swoich konkurentów – łącznie z tym największym, marką Adidas. Można więc to odczytywać w ten sposób – jeśli nie masz absolutnej woli zwycięstwa, będziesz musiał zadowolić się niższym miejscem na podium. Tak samo wygląda to w biznesie.

„Just do it!”

To niezmiennie jeden z najsłynniejszych sloganów reklamowych świata. „Po prostu zrób to”. Nie zastanawiaj się, nie wymyślaj problemów, nie bój się – po prostu zacznij działać! W innym razie, sukces może minąć cię bokiem…

Zobacz jak zaczynał Phil Knight, twórca Nike

historia